Tr
arama
Eski Müftülerimiz
Eski Müftülerimiz
 

Hasan Rafet ŞEÇKİN
23.05.1924 07.06.1929

1863 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Tahsilini Medrese-i İlmiye’de tamamlayarak icazetnâme aldı. İcazetnamesi Milli Eğitim Bakanlığınca yüksek öğrenime denk sayıldı. Kahramanmaraş merkez Ulu Camii imam-hatipliği yaptı. Bu caminin imamı iken Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdu. İmamlık görevi ile birlikte Kahramanmaraş Eytam müdürlüğü görevini de yürütürken milletvekilliğine seçildi. 24 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışından bir gün sonra Meclis’e iltihak etti. 11.05.1922 tarihine kadar bu görevde kaldı. Bu tarihte milletvekilliğinden istifa ederek eski görevi olan Kahramanmaraş Eytam müdürlüğü görevine döndü. 23.05.1924’den vefat tarihi olan 07.06.1929’a kadar Kahramanmaraş il müftüsü olarak görev yaptı.

     
 

Hafız Ali GÖRGEL
01.10.1929 - 30.12.1964

1881 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk tahsilini memleketinde tamamladıktan sonra İstanbul, Konya ve Mersin’deki medreselerde tahsiline devam ederek icazetname aldı. 16.09.1915 tarihinde Dar’ul-Fünun’a müderris olarak atandı. 01.10.1929-30.12.1964 tarihleri arasında Kahramanmaraş il müftüsü olarak görev yaptı. 1967 yılında vefat etti.

     
 

Fikri TUNA
06.01.1965 - 21.06.1965

1934 yılında Kahramanmaraş Göksun’da doğdu. 1942 yılında Kayseri Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra Mısır El-Ezher Üniversitesi’nde yüksek öğrenimini tamamladı. 08.02.1962 tarihinde Kahramanmaraş Türkoğlu ilçe müftülüğüne, 06.01.1965 tarihinde Kahramanmaraş il müftülüğüne atandı. 21.06.1965 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevlendirildi. 03.12.1965 tarihinde Kırşehir il müftülüğüne atandı. Bu görevinden 05.09.1968 tarihinde müstafî sayıldı
     
 

Abdullah Edip GÜVENEN
07.01.1966 - 15.01.1971

1930 yılında Kahramanmaraş’ ta doğdu. 1950 yılında ilkokulu bitirdi. Arapça ve dinî ilimleri özel olarak tahsil etti. 1950-1957 yılları arasında Mısır El–Ezher Üniversitesi’nde orta, lise ve üniversite öğrenimi gördü. 1965 yılında da Bağdat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1960 yılında Adana merkez vaizliğine, 1962 yılında Kahramanmaraş merkez vaizliğine, 07.01.1966 tarihinde Kahramanmaraş il müftülüğüne, 18.01.1971 tarihinde Kayseri il müftülüğüne, 28.02.1972 tarihinde Diyarbakır bölge vaizliğine atandı. Bilahare İstanbul merkez vaizi kadrosunda Haseki Eğitim Merkezi öğretmenliğinde görevlendirildi. 18.05.1984 tarihinde Türkoğlu ilçe vaizliğine, 13.12.1988 tarihinde Kahramanmaraş vaizliğine tayin oldu.
Bu görevde iken, 25.05.1992 tarihinde vefat etti.

     
 

SÜLEYMAN ÖZER
18.01.1971 - 13.07.1976

Konya ili Seydişehir ilçesi Gevrekli Kasabasında 1940'da doğdu, ilkokula git­meden İmam-Hatip H. Mehmet Polat'dan 1951 yılında Hıfzı bitirdi. Dışarıdan İlkokul diploması alarak 1953'de Konya İmam-Hatip okuluna kayıt oldu., 1960'da bitirdi. Askerliğini yedek subay öğretmen olarak yaptı. 1962 yılında Beyşehir İlçesi Balkan­da Kasabası Mülazım Camii İmam-Hatipliğine başladı. Bir süre sonra istifa ederek Konya İslam Enstitüsüne kayıt olarak, 1966yılında bitirdi. Aynı yıl Adana Müftü Muavinliğine 1 968'de Adana Merkez Vaizliğini yaptı. 1 969'da Gaziantep Müftüsü oldu. 1971'de K. Maraş Müftülüğü, 1 976'da Burdur Müftülüğü yaptı. 1978'de konya Merkez Vaizliği, 1985'den sonra halen Konya İli Çumra ilçesi Akören Kasa­bası Vaizi olarak görev yapmaktadır.

     
 

Kadir ÇETİN
17.06.1976 - 19.10.1979

1940'da Tokat'ta doğdu. İlkokulu 1951 'de, İmam-Hatip Okulunu 1 960'da iyi derece ile Tokat'ta bitirdi. 1960-1962 yılları arasında askerliğini yedek subay öğretmen olarak tamamladı. 1962 yılında Tokat Lisesini bitirdi ve Ankara ilahiyat Fakültesine giderek 1966'da mezun oldu. 1966'da Tokat il Müftülüğüne Şef olarak 1967 yılında da Müftü Yardımcısı olarak atandı. Daha sonra Artvin (1968-1 972), Erzincan (1972-1976), K.Maraş (1976-1979), Bilecik (1979-1980) ve Yozgat (1980-1985) Müftülüklerinde bulundu. 1985 yılında Diyarbakır il Müftülüğüne ata­nan Çetin, 1976-1978 yıllarında Haseki ihtisas Kursuna katıldı ve bitirdi. Kursta hazırladığı "islamda Gab-ı Fahişu" isimli tezi Diyanet Dergisinde yayımlanmıştır. Evli ve iki çocuk babası olup, Arapça bilmektedir.

     
 

Fahri KAYADİBİ
03.05.1979 - 19.12.1983

1947 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu, İlkokulu 1958 yılında, İmam-Hatip Okulu’nu 1967 yılında bitirdi. Ayrıca fark derslerini vererek İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu. 1967 yılında Kahramanmaraş Göksun ilçe vaizi olarak ilk göreve başladı. 1971 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. 1985 yılında Goethe Enstitüsü’nde Alman Dili’ni bitirdi.
Kırklareli Demirköy, Tekirdağ Muratlı, Bursa Yalova ve Tekirdağ Çorlu’da vaiz olarak görev yaptı. 1976-1979 yılları arasında Duesseldorf Başkonsolosluğu emrinde sosyal yardımcı olarak görev yaptı. 25.01.1979 tarihinde Hatay Dörtyol müftülüğüne, 03.05.1979 tarihinde Kahramanmaraş il müftülüğüne atandı. 1983-1987 yılları arasında Zürich Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yaptı. 1987 yılında Başkanlık vaizliğine, 15.10.1987 tarihinde Kocaeli il müftülüğüne, 03.11.1998 tarihinde Manisa il müftülüğüne atandı. 05.01.1999 tarihinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Ana Bilim Dalına Doçent olarak naklen atandı. Halen aynı görevine Profesör olarak devam etmektedir.

     
 

Ali Rıza KIRBOĞA
03.03.1984 - 30.10.1991

1942 yılında Konya Hadim’de doğdu. İlkokulu 1953 yılında, İmam-Hatip Okulu’nu 1962 yılında bitirdi. İmam-hatip olarak 1962 yılında Konya’da ilk göreve başladı. 1966 yılında Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde öğretmen ve müdür yardımcılığı, 1975-1979 yılları arasında imam-hatip lisesi müdürlüğü, 1979 yılında İstanbul Üsküdar Sanat Okulu eğitim bölüm başkanlığı, 16.08.1979-16.10.1981 tarihleri arasında Mersin Gülnar 22.10.1981-21.03.1984 tarihleri arasında Konya Yunak ilçe müftülüğü görevlerinde bulundu. 30.03.1984 tarihinde Kahramanmaraş il müftülüğüne, 07.11.1991 tarihinde Nevşehir il müftülüğüne atandı. 25.01.2000 tarihinde emekli oldu.

     
  Selahattin YILDIZ
14.11.1991 - 06.07.1994

1942'de Yeşilova-Önacık Köyünde doğdu. İlkokulu doğum yeri olan Onacık Köyünde bitirdikten sonra, hafızlığını babasında tamamladı. 1965'de İsparta imam-Hatip Okulundan mezun oldu. Dört ay İmam-Hatiplik yaptıktan sonra Yüksek İslam Enstitüsüne girdi ve 1969'da mezun oldu. Tavas'ta İlçe Müftülüğü, Emirdağ'da Vaiz­lik ve ilçe Müftülüğü görevlerinde bulundu. 25.9.1978 - 7.11.1985 yıllan arasında Denizli İl Müftülüğü yaptı. 22.11.1985-14.11.1991 tarihleri arası Balıkesir il Müftülüğü yaptı. 14.11.1991 tarihinde K.Maraş İl Müftülüğüne atanarak görevini burada sürdürmektedir. Askerlik görevini 1970-1971 'de Ankara Merkez Komutanlığında yedek subay olarak yaptı. 4.9.1975-4.7.1978 yılları arasında Kıbrıs-Güzelyurt'ta din görevlisi olarak bulunmuştur. Arapça, Fransızca biliyor.

     
 

Mustafa SİNANOĞLU
02.08.1994 - 24.08.1995

1952 Yılında Hatay ili Altınözü ilçesi Karsu Köyünde doğdu.İlkokulu köyünde bitirdikten sonra, özel olarak dört yıl dini ilimler tahsil etti.1973 yılında Kayseri İmam Hatip Okulundan, 1977 yılında da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu.1973-1979 yılları arasında İstanbul Beykoz’da İmam Hatiplik ,1979 yılında Balıkesir Savaştepe İlçe müftülüğü yaptı.1979-1981 yılları arasında vatani hizmetini tamamladı.1981-1982 yıllarında Kayseri Pınarbaşı İlçe Müftüsü,1982-1986 yılları arasında Belçika’da Öğretmen- din görevlisi, 1986-1989 yılları arasında Samsun Vezirköprü İlçe Müftüsü olarak görev yaptı.1989 Yılında Hatay İl Müftü Vekilliği yaptı. Aralık 1989-Haziran1993 yılları arasında Hakkari, Haziran 1993 -Temmuz1995 yıllarında Kahramanmaraş, Ağustos1995-Aralık 2002 yılları arasında Gaziantep,Aralık 2002-Temmuz 2006 yılları arasında Kırklareli İl Müftülükleri görevlerinde bulundu . 28 Ağustos 2006 tarihinde Hatay'a İl Müftüsü olarak atanmıştır.Arapça ve İngilizce dillerini bilen İl Müftümüz, Sayın Mustafa SİNANOĞLU , Evli ve dört çocuk babasıdır.

     
 

Mehmet BARIŞ
31.08.1995 - 08.11.2001

Elazığ nüfusuna kayıtlı olup 1944 yılında Tunceli İli Pertek İlçesinde doğdu. İlkokulu 1958 yılında doğum yeri olan Pertek İlçesi Pınarlar’da, lise tahsilini 1967 – 1968  döneminde Elazığ İmam- Hatip Lisesinde, Üniversite tahsilini de İstanbul’da Yüksek İslam Enstitüsü’nde devam ederek 1972 yılında tamamladı. 1967 yılında Tunceli Merkez Camii İmam-Hatibi olarak göreve başladı. 1968 – 1969 Kırklareli Pehlivanköy Vaizliği, 1969 – 1972 Tekirdağ Çorlu Vaizliği, 1972 – 1974 Tunceli Pertek Vaizliği, 1974 –1977 Tunceli Pertek İlçe Müftülüğü, bu görevde iken, 13/07/1975 – 31/10/1975 tarihleri arasında 132. Kısa Dönem Yedek Subay Adayı olarak askerlik hizmetini  yaptı. 1977 – 1984 Bursa İnegöl Müftülüğü, 1984 – 1989 Bitlis İl Müftülüğü, 1989 – 1995 Yozgat İl Müftülüğü, 1995 –       2001 Kahramanmaraş İl Müftülüğü yaptı ve 18/11/2001’de Adana İl Müftülüğüne atandı.     Evli ve 3 çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmekte olup, Adana Müftülüğü görevinden emekli oldu..

     
 

Ahmet BULUT
15.11.2001- 25.09.2005

1948 yılında Adana Pozantı Aşçıbekirli Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. 1969 yılında Adana İmam Hatip Okulu ve Adana Erkek Lisesi’ni, 1973 yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi. 1973 yılından itibaren sırasıyla Gaziantep il müftü yardımcılığı, Adana Feke ve Adana merkez vaizliği görevlerinde bulundu. 1978-1980 yılları arasında İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nde 2. Dönem Müftü ve Vaizler İhtisas Kursu’nu tamamladı. 09.10.1980 tarihinde Niğde Ulukışla ilçe müftülüğüne atandı. 1983-1988 yılları arasında Belçika- Brüksel’de din görevlisi olarak görev yaptı. 03.10.1988 tarihinde Kayseri Develi, 23.08.1991 tarihinde İzmir Konak, 15.11.2001 tarihinde Kahramanmaraş, 26.09.2005 tarihinde de Trabzon müftülüğüne atandı. Halen bu ilde görev yapmaktadır.

     
  Dr. Ahmet AKIN
20.02.2006 - 17.03.2008

1956 yılında Isparta Eğirdir’de doğdu. İlkokulu köyünde, İmam-Hatip Okulu’nu Isparta’da, liseyi İzmir Buca’da bitirdi. İlk memuriyetine 1974 yılında İzmir merkez Belenbaşı Köyü camii imam-hatibi olarak başladı. Bu sırada Yüksek İslam Enstitüsü’ne devam etti. 1980 yılında mezun olduktan sonra 1981-1982 yıllarında Muğla Bodrum, 1982-1983 yıllarında İzmir Foça ilçe müftülükleri görevlerinde bulundu. 1982-1986 yılları arasında İzmir Kemalpaşa vâizi iken Diyanet İşleri Başkanlığınca yetiştirilmek üzere 2 yıllığına İngiltere’ye gönderildi. Birmingham Üniversitesi’nde “Malezya’da Çağdaş İslamî Hareketler” konulu tezi ile yüksek lisans yaptı. 02.03.1989-02.12.1997 tarihleri arasında Balıkesir Susurluk, 15.12.1997-25.12.1997 tarihleri arasında Ankara Nallıhan ilçe müftülüğü yaptı. 1997-2001 yıllarında Almanya Essen’de Din Hizmetleri Ataşeliği görevini yürüttü. 2002 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi’nde “1576-1600 Yıllarına Ait Bursa Şer’iye Sicillerine Göre Din Görevlisinin Sosyal Hayattaki Rolü” tezi ile doktorasını tamamladı. 2001 yılında Kırıkkale cezaevi vaizliğine, 11.05.2002 tarihinde Kırıkkale Yahşihan, 31.08.2004 tarihinde İzmir Bornova ilçe müftülüğüne, 20.02.2006 tarihinde de Kahramanmaraş il müftülüğüne atandı.

     
 

Bekir GÜLCE
27.03.2008 - 15.06.2011

27.05.1950 tarihinde Adana- Tufanbeyli-Bozgüney kasabasında doğdu. İlk tahsilini Kozan ve Tufanbeyli’de tamamladıktan sonra, Adana bölgesinde ilmiyle tanınan Tufanbeyli Merkez Cami İmam Hatibi olan dedesi Hacı Veli GÜLCE’den özel Arapça ve Kur’an-ı Kerim eğitimi aldı. 1969 da Adana İmam Hatip Lisesini, 1974yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığında Din Bilgisi Öğretmeni olarak bir yıl çalıştıktan sonra, yedek subay olarak askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü Diyanet İşleri Başkanlığına geçerek 1977 yılında Mersin Gülnar Müftülüğüne atandı. Daha sonra sırasıyla Kadirli, Sarıoğlan, Yüreğir ilçe müftülüğü, Hatay il Müftü Yardımcılığı ve İskenderun İlçe Müftülüğü görevlerinde bulundu. Mart 2008 – Haziran 2011 tarihleri arasında Kahramanmaraş il Müftülüğü yapan Gülce Haziran 2011 tarihinde Aksaray İl Müftülüğü görevine atanmıştır. İslam’ın Ekonomik Boyutu isimli eseri yayınlanarak 3. baskısını yapmıştır. Ayrıca İslam Fıkıh Usulü ve İslam’ın Işığında İnsan Hakları adlı basıma hazırlanmış iki eseri bulunan Sayın Bekir GÜLCE’ evli ve beş çocuk babasıdır.